مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی

 

معرفی مرکز

مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی، معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با هدف ارتقاء کمی و کیفی دسترسی پژوهشگران، اعضای هیات علمی و دانشجویان  به منابع علمی معتبر و روزآمد فعالیت می­‌نماید. این مرکز با سازماندهی و دسترس‌­پذیری تمامی اقلام پژوهشی اعم از کتاب، مجله، پایان‌­نامه، طرح­‌های تحقیقاتی در سطح ملی تلاش دارد بهره‌برداری از دانش علمی تولید شده توسط محققان علوم پزشکی را افزایش دهد و نیز ابزاری کارآمد در اختیار مدیران و سیاستگزاران حوزه پژوهش قرار دهد.

 

ساختار این مرکز از گروه‌­های علم‌­سنجی و پایش علمی، اطلاع‌­رسانی پزشکی و منابع علمی و انتشارات و کاربست تحقیقات (ترجمان دانش) تشکیل شده است. علاوه بر آن کنسرسیوم تامین منابع علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و کمیسیون نشریات علوم پزشکی کشور نیز در این مرکز فعالیت دارند.

 

از مهمترین اقدامات مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی، راه اندازی سامانه نظام نوین اطلاعات پژوهش های پزشکی ایران(نوپا) است. این سامانه دربرگیرنده 13 سامانه تخصصی علمی و پژوهشی است که تمامی عناصر و داده‌های پژوهشی را در بطور مجزا گردآوری و سازماندهی نموده است.

 

   

رئیس مرکز

دکتر پیام کبیری متخصص اپیدمیولوژی در سال 1391، از سوی معاون تحقیقات و فناوری وقت، جناب آقای دکتر قانعی به سمت رئیس مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی منصوب شدند. در دولت دوازدهم نیز توسط جناب آقای دکتر ملک‌زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی از سال 1392 در این سمت ابقاء شده و در سال‌1399 نیز طبق ابلاغ جناب آقای دکتر نجفی معاون تحقیقات و فناوری به عنوان ریاست مرکز منصوب شدند. دکتر کبیری همچنین مسئولیت دبیر کنسرسیوم تامین منابع علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی را بر عهده دارند. ایشان مدیریت کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان،کتابخانه مرکزی و نیز اداره علم سنجی و مدیریت انتشارات دانشگاه علوم پزشکی تهران  را در کارنامه خود دارد.

 

دکتر پیام کبیری

 

 

 

 

 

 

 

معاون مرکز

دکتر فرزانه فضلی دکتری کتابداری و اطلاع‌رسانی، در اردیبهشت ماه 1397 از سوی دکتر پیام کبیری (ریاست مرکز) به سمت معاون مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی منصوب شد. ایشان دانش آموخته کارشناسی کتابداری و اطلاع‌رسانی پزشکی و کارشناسی ارشد کتابداری و اطلاع‌رسانی می‌باشند. پیش از این 6 سال به عنوان کتابدار دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه مشغول به فعالیت بودند. همچنین به مدت 7 سال در دانشگاه علوم پزشکی همدان به عنوان کتابدار کتابخانه مرکزی و مدیر اطلاع‌رسانی پزشکی و رئیس کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی همدان خدمت نمودند. 

دکتر فرزانه فضلی

 

 

    اخبار مرتبط

    آرشیو