معرفی برنامه تعیین اولویت‌های تحقیقاتی

سند چشم‌انداز بیست‌ساله کشور به‌عنوان «میثاق ملی» برخورداری از سلامت باکیفیت زندگی مطلوب و بهره‌مند از محیط‌زیست سالم را یکی از ویژگی‌های جامعه‌ای مطلوب بیان کرده است. تحقق این مهم بدون داشتن نقشه جامع علمی سلامت امکان‌پذیر نخواهد بود. یکی از جهت‌گیری‌های کلی برای دستیابی به اهداف کلان و راهبردی نقشه جامع علمی سلامت، توجه به موضوع و مقصد دانش کشور است.  این امر بدون اولویت‌بندی پژوهش کشور قابل‌دستیابی نیست.

تعیین اولویت­ها،  فرآیندی مهم در مدیریت پژوهش­های حوزه­ ی سلامت کشورها به شمار می­رود که اهمیت آن به‌ویژه درزمانی که منابع مالی و انسانی محدود است، دوچندان می­شود. تعیین اولویت­ها به‌عنوان  روشی برای تخصیص منابع  شناخته می‌شود.

تعیین اولویت­های پژوهشی به‌عنوان یک ابزار مهم برای تصحیح نابرابری در پژوهش­های سلامت و در راستای دستیابی به مساوات و عدالت در نظر گرفته می­شود ، می­تواند مشارکت ذی­نفعان را افزایش داده، منجر به تدوین برنامه­ های پژوهشی پاسخگو و پویا شده و احساس مالکیت را بین ذی­نفعان افزایش دهد.

با عنایت به اهمیت تعیین اولویت‌های پژوهشی که فرایندی مهم در مدیریت پژوهش‌های حوزه سلامت کشورها به شمار می‌رود ، موضوع در 109 امین اجلاس روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور مطرح و با عنایت به مصوبه شماره 15  این اجلاس  مبنی بر تعیین اولویت‌های پژوهشی دانشگاه‌ها بر اساس نیروی انسانی،زیرساخت‌های پژوهشی، اولویت‌های ملی و منطقه‌ای ، مأموریت‌های محوله و نگاه به مرزهای دانش،  طی نامه شماره 700/3203/د مورخ 1398/08/13 ابلاغ  گردید.

                                                                     

اهداف         

- احصا نیازها و مشکلات واقعی بخش سلامت                                                                          

- هدایت و تخصیص منابع به مهم‌ترین نیازها و تضمین استفاده بهینه از منابع موجود

- هم‌افزایی پتانسیل‌های موجود در کشور

- تلاش برای برقراری عدالت

- تقویت ارتباط بین پژوهش، عمل و سیاست‌گذاری

این برنامه ذیل برنامه عملیاتی معاونت تحقیقات و فن‌آوری به دانشگاه‌ها ابلاغ و مقرر گردید، 50 % طرح‌های مصوب شورای پژوهشی  می‌بایست بر اساس ده اولویت اول هر حیطه علمی باشد.

 

شیوه نامه اولویت سنجی در دانشگاه های علوم پزشکی

 

راهنمای برنامه عملیاتی اولویت سنجی دانشگاه ها علوم پزشکی کشور

 

 

 

 

اخبار مرتبط

آرشیو