در عرصه مدیریت انتشارات حوزه سلامت، انتشارات دانشگاههای علوم پزشکی در قالب کتاب  جایگاه خاصی داشته و دانشگاههای علوم پزشکی کشور به عنوان متولی آموزش حوزه سلامت همه ساله موفق به چاپ دستاوردهای علمی اعضای هیات علمی و دانشجویان خود بصورت تالیف یا ترجمه در قالب کتاب بودهاند. سالانه تعداد زیادی از اساتید و اعضای هیات علمی و دانشجویان دانشگاههای علوم پزشکی کشور با بهره‌گیری از موضوعات تخصصی یک علم خاص سعی می‌کنند حاصل تحقیق و پژوهش و دانش خود را در قالب یک کتاب منتشر کنند.

عدم استفاده ازتکنولوژی و فناوریهای نوین اطلاعاتی، موجب عدم آگاهی و اطلاع مولفین و مترجمین دانشگاههای علوم پزشکی از کتب تالیف یا ترجمه شده توسط سایر دانشگاههای شده است در این سال‌ها مولفین و مترجمین  از موضوعات و عناوین کار شده در دیگر دانشگاهها  تا حدود زیادی بی اطلاع بودند و این موجب آن میشد که در انتخاب موضوعات و عناوین کتب خود دچار سردرگمی و یا موازی کاری گشته و در نهایت نتیجه کارشان مشابه موضوع انجام شده در دانشگاه دیگر میگشت. لذا مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی در اقدامی متوالی، در جهت ایجاد یک بانک اطلاعاتی جامع و کامل از کتب منتشر شده و در دست انتشار در دانشگاههای علوم پزشکی کشور سامانه مدیریت انتشارات دانشگاه (مداد) را طراحی و راه اندازی نمود.

 

سامانه مدیریت انتشارات کتاب دانشگاه

سامانه جامع مدیریت انتشارات دانشگاه(مداد) به عنوان بانک جامع و روزآمد از انتشارات دانشگاههای علوم پزشکی کشور در قالب کتاب بصورت چاپی، الکترونیک و یا لوح فشرده میباشد. این سامانه از مجموعه سامانه‌های نظام نوین اطلاعات پژوهش‌های پزشکی ایران (نوپا) است، که در برگیرنده فرایند و محصول نشر کتب دانشگاهی در دانشگاههای علوم پزشکی کشور است، که با هدف جمع‎ آوری و ارائه بانک اطلاعاتی جامع و یکپارچه از کتب دانشگاهی منتشرشده در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و نمایش و دسترسی سریع به اطلاعات به روز کتاب‌های منتشر شده (تالیف- ترجمه-گردآوری) و همچنین در جهت رعایت صرفه جویی در هزینه‌های مالی و انسانی و جلوگیری از دوباره کاری و یا موازی کاری در نشر کتب پیش از اقدام به تالیف یا ترجمه یک کتاب استعلام تکراری نبودن را در خود جای داده است. این سامانه  پس از بررسی‌های اطلاعاتی و زیرساخت فناوری، از سال 1396طراحی و رسما راه اندازی شده است. و به عنوان تنها سامانه دسترسی آزاد(Open Access) کتابهای حوزه علوم پزشکی در کشور، دسترسی به اطلاعات اولیه و اصلی  کتاب‌ها  را در اختیار کاربران خود قرار داده است.

امکانات و قابلیت‌های سامانه مدیریت انتشارات دانشگاه (مداد):

- ارائه اطلاعات اصلی و به روز کتاب‌های تالیف و ترجمه دانشگاه‌های علوم پزشکی بر اساس دانشگاه، سال انتشار، نوع کتاب، قالب کتاب و زبان

- امکان انجام جستجوی ساده و پیشرفته کتاب بر اساس عنوان، نویسنده، سال نشر، ناشر، شابک، ویرایش و نوع کتاب، قالب کتاب و موضوع و دانشگاه

- امکان انتخاب کتاب براساس موضوع( 4دسته موضوعی اصلی علوم سلامت –علوم زیستی-علوم اجتماعی و علوم انسانی-علوم فیزیکی ومهندسی و زیرشاخههای مروط به هر موضوع)

- استعلام آنلاین کتاب‌های در دست تالیف و ترجمه دانشگاه‌ها

- دسترسی به پنل مدیریت سیستم ویژه اداره انتشارات دانشگاه

- امکان دریافت خروجیهای اکسل، پی دی اف و چاپی

در این سامانه اطلاعات کتاب‌های منتشر شده و در دست انتشار هر یک از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، توسط اداره انتشارات دانشگاه مربوطه ثبت و به روزرسانی می‌شود. در حال حاضر 69 دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی  دسترسی دارند  و حدود 7500 عنوان کتاب تالیف، ترجمه و گردآوری در سامانه درج شده است.

 

تماس با ما

کارشناس مسوول: زهره رضائی

81455149-021

rezaeiresearch.ac.ir

اخبار مرتبط

آرشیو